UA-148312660-1Motosiklet Periyodik Bakımı Nasıl Yapılır ? – Liva Motosiklet Kulübü
parallax background

Motosiklet Periyodik Bakımı Nasıl Yapılır ?

Liva Motosiklet Kulübü Kulüp Evi Açıldı
7 Mayıs 2014
1 Temmuz 2019 Kuruluş Tarihimiz
1 Temmuz 2019

Motosikletimizin periyodik bakımı hem motosikletimiz için hem de kendimiz için önemli etkenlerden biridir. Motosikletimize bakmalıyız ki yolculuklarımız da sağlıklı bir şekilde geçsin.

Motosiklet bakımları; Yağ, Yağ Filtresi ve Zincir başta olmak üzere diğer aksamlarını da periyodik olarak yani yaklaşık 500 – 1000 Km’de bir yapmalıyız.

Motosikletimizin Yağ Değişimi; her 1000 Km’de bir değişmesi gereken zorunlu şeylerden biridir. Motosikletimizin motor sağlığı için bu oldukça gereklidir.

Peki hangi yağı kullanmalıyız ? 10w40 ne anlama gelmektedir? Yarı Sentetik mi Full Sentetik mi Kullanmalıyız?

Motosikletlerde yağ seçimi tamamen size kalmıştır. Hangi marka yağ kullanacağınız sizin seçiminiz ile alakalıdır. İster Motul ister Castrol isterseniz de Shell kullanabilirsiniz. Yağların üzerinde yazan 10w40 veya 15w50 sayılarının anlamı ise Fahrenheit üzerinden sıcaklık değerleridir. Yani bunları Celcius’a çevirecek olursak 10w40 yağ sıcaklığı; -10 derece ile(w) 60 derece arasındaki sıcaklıklarda bu yağı kullanabilirsiniz anlamına gelmektedir. Yaşadığınız bölgeye göre yağ sıcaklık seçimini de yapabilirsiniz. Eğer aşırı sıcak bir bölgede yaşamıyorsanız 10w40 önerebiliriz.

Yarı Sentetik mi Full Sentetik Yağ mı Kullanmalıyız?

Sentetiklik konusunda biraz da bütçeye bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Tabii ki de Full Sentetik yağ kullanmanız motor sağlığı açısından çok daha iyidir. Motor yağımız ne kadar sentetik olursa yüksek basınçlara ve değişken hava koşullarında daha yüksek performan sağlıyor. Bu nedenler Full sentetik yağ kullanmanızı öneriyoruz.

Zincir Bakımı

Zincir bakımı Motosikletimizin en önemli periyodik bakımıdır. Göz ardı edilmesi kesinlikle önerilmez. Zincir bakımını bir diş fırçası ve gaz yağı ile zincirimizi temizleyip ardından piyasada bulunan herhangi bir zincir yağı ile yağlama işlemini yapabilirsiniz. Her 300 Km’de bir zincir bakımı yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.